Zmenšiť textZväčšiť text

Samosprávy a kastračné programy psov a mačiek

20.10.2023

Prijať opatrenia proti rozmnožovaniu zvierat ukladá majiteľom zákon, avšak vágne. Zákon o veterinárnej starostlivost ukladá držiteľom zvierat povinnosť prijať opatrenia, ktoré zabránia úniku zvieraťa, jeho neplánované alebo nežiaduce rozmnožovanie. Kastráciu žiaden právny predpis na Slovensku, na rozdiel iných štátov Únie, explicitne nepožaduje.

Kastrácia je jediný humánny a účinný nástroj manažmentu populácií spoločenských zvierat. Kastrácia je bezpečný zákrok, ktorý veterinár vykonáva v celkovej anestézii a nijako nezníži kvalitu života zvieraťa. Okrem zastavenia reprodukčného cyklu pomáha predchádzať závažným ochoreniam, napr. rakovine reprodukčných orgánov samíc a eliminuje túlanie a sexuálne podmienenú agresivitu samcov. Šance neplánovane rozmnožených psov mačiek na dôstojný život sú minimálne, stávajú sa obeťami nezvládnutej starostlivosti, zlého zaobchádzania a týrania.

Zoznam aktualít: